dvere interiérové dvere bezpečnostné dvere laminátové podlahy plastové okná strešné okná
plastové okná výber a otázky
mapa stránok kontakt
okná · dvere · podlahy · garážové brány
veľkoobchod · maloobchod · montáž
úvodná stránka okná dvere podlahy ploty a brány nadácia kontakt
Doprava zdarma Doprava po celom Slovensku
ZDARMA
doprava zdarma

Výber vhodných plastových okien

Plastové okná nie sú na našom trhu žiadnou novinkou a to aj napriek niektorým negatívnym prognózam. Spotrebiteľský trh s nimi neustále rastie. V množstve firiem ktoré ich ponúkajú nie je jednoduché sa orientovať a niektorým z nich je vhodné sa radšej vyhnúť, ak nechcete kúpiť zbytočne draho alebo nízku kvalitu.

Prvé rozhodnutie, ktoré je potrebné urobiť, je či plastové okná zodpovedajú svojimi vlastnosťami a vzhľadom požiadavkám novostavby, alebo či v prípade rekonštrukcie nebude vhodnejšie použiť napríklad drevená eurookná. Rozdielnu cenu očakávajte pri rekonštrukcii kastlových a jednoduchých okien. U kastlových je potrebné viac murárskych prác a rozpočet bude vyšší.

Nápadne nízka cena plastových okien prakticky vždy poukazuje na horšiu kvalitu, ktorá je vám ponúkaná. Pri výbere okien a dverí sledujte predovšetkým ponúkané funkčné parametre. Tie by vám mal oznámiť výrobca či dodávateľ okien a dverí.

Dnešná pokroková doba znamená veľký výber variantov prevedenia okien a to ako z hľadiska tepelnoizolačných vlastností, tak aj z hľadiska dizajnu. Kvalitný dodávateľ by vás preto mal osloviť širšou ponukou variantov tak, aby výsledný výber čo najviac korešpondoval s vašou predstavou a individuálnymi požiadavkami.

Spoločnosť UDO SK s.r.o. pri svojej ponuke štandardne uvádza informácie o type konštrukcie, počtu komôr, počte tesnení, priestupnosti tepla skiel a aký typ izolačného zasklenia sa jedná (dvojsklo, trojsklo).


Pár otázok a odpovedí

Chcem vymeniť okná na byte, sú vhodnejšie drevené alebo plastové?

Pokiaľ sa Váš byt nenachádza v nejakej starej časti mesta, kde by mohla byť zo strany architekta, alebo pamiatkostavu jednoznačná požiadavka na euro okná, doporučujeme zvoliť plastové. V ich prospech poukazuje jednoznačne cena, zanedbateľná údržba, farebná stálosť, lepšia zvuková a tepelná izolácia.

Koľko komorový profil je lepší?

V súčasnosti sú dodávané na trh 5 a viac komorové okná. Ešte dôležitejšia je však hĺbka stavebného profilu a koeficient priestupnosti tepla profilu. Ten by sa mal pohybovať na úrovni 1,3 W(m2.K) a nižší. Hĺbka profilu min. 60mm a viac, obzvlášť pri použití trojskiel.

   

Dvojsklo alebo trojsklo?

Do klasického bytu plne postačuje dvojsklo s hodnotou Ug = 1,1 W(m2.K). Moderné stavebníctvo však neustále kladie vyššie nároky na tepelnú a zvukovú izoláciu, ktoré už dvojsklo nespĺňa. Je preto rozumné zvoliť okná so zabudovaným trojsklom, aj keď sa doteraz odporúčajú väčšinou do chladných severných bytov a nízko energetických domov. Pri zrekonštruovaní celého bytového domu, (zateplenie strechy, obvodových stien a pod.) oceníte výhody trojskla. Vtedy je vhodné zvoliť aj masívnejší okenný profil.

prierez okna

Ako mám odmerať veľkosť okna?

Pre vypracovanie cenovej ponuky je potrebné uviesť tip okna (jednokrídlové, dvojkrídlové, balkónové dvere a pod.) a výšku aj šírku od vnútornej špalety po špaletu resp. parapetu a taktiež orientačnú šírku vnútornej a vonkajšej parapety. Presné výrobné rozmery si zameria technik pri obhliadke, ktorá je v prípade montáže našou firmou bezplatná.

Mikroventilácia - čo to znamená?

Mikroventilácia je vlastne štrbinové vetranie. Väčšina okenných kovaní už ponúka túto funkciu. Jedná sa o pootvorenie okna na vrchnej časti krídla o 5 - 10mm, okno je ešte stále uzamknuté a je zabezpečená výmena vzduchu v miestnosti.

mikroventilácia okna

Aký koeficient prestupu tepla majú Vaše okná?

Plastové okná dodávané firmou UDO SK s.r.o. majú štandardne koeficient prestupu tepla skla Ug = 1,0 W(m2.K) („g“ rozumej glass, čiže sklo), pri zabudovaní do PVC profilu Triump je Uw („w“ rozumej windovs, teda celé okno) 1,2 W(m2.K). Pri kombinácii s trojsklom a profilom Ovlo sa zníži až na 0,8.

Bývam na prízemí, obávam sa prípadného vlámania, sú PVC okná bezpečné?

Proti vlámaniu sa dajú plastové okná vybaviť kovaním až 3 BT, bezpečnostným sklom a kľučkou s tlačidlom alebo zámkom.

Známy po výmene okien má zaplesnený celý byt, ako je to možné?

Odpoveď je pomerne jednoduchá. Váš známy má kvalitné plastové okná! Treba si uvedomiť, že pri výmene okien dochádza k takmer dokonalému utesneniu priestoru a vzduch, ktorý predtým cirkuloval cez špáry starých okien sa nevymieňa. Následkom toho sa v priestore hromadí vlhkosť a tá sa vyzráža na najstudenších miestach ako sú rohy miestnosti, spoje nezateplených panelov a okraje izolačných skiel. To potom vedie k vzniku plesní. Chyba nie je v okne, ale v udržovaní priaznivej teploty a vlhkosti interiéru, čo v plnej miere ovplyvníme vetraním a kúrením.

Chcel by som mať okná z interiérovej strany v imitácii dreva, sú také?

Áno, je možné si zvoliť imitáciu drevodekoru zo širokej škály farebných fólií. Okno je možné ofóliovať jednostranne zvonku, zvnútra alebo obojstranne.

Za aký čas mi viete dodať okná?

Firma UDO SK s.r.o. dodáva okná na spotrebiteľský trh v termíne 4 - 10 pracovných dní.

Copyright © 2011 · UDO, s.r.o. · mail@udosk.sk
Všetky práva vyhradené · All rights reserved